top of page

הרצאות

עלות כל מפגש: 50 ש"ח

הרצאות אירוודה ופילוסופיה.png

התנהלות נכונה בחורף על פי האיורוודה
אור סגיר

 

היום נדבר קצת על חורף - איך האיורוודה רואה אותו ומה היא ממליצה? איך זה פוגש אותנו כמתרגלי יוגה? 

 

איורוודה היא קודם כל רפואה מונעת. מטרתה הראשונית היא "לשמור על הבריאים, בריאים" כמה פשוט? לא בהכרח! אמנם קיימת בכולנו נטייה טבעית להשיג איזון/בריאות ולשמר אותה, אך אורח החיים שלנו, במערב בפרט, לא תמיד מאפשר לנו להקשיב לאותה אינטואיציה בסיסית. אנחנו ערים בשעה שאנחנו אמורים לישון וישנים כשאנחנו אמורים להיות ערים, אנחנו יושבים יותר מדי וזזים פחות, עובדים המון עם הראש ומעט עם הגוף. מידע מגישות ואסכולות רפואיות שונות זמין לנו בלחיצת כפתור ואנחנו נוטים לקחת קצת מהכל מבלי להבין מה נכון עבורנו ומתי. מזל שהטקסטים האיורוודים העתיקים זמינים לנו ובהם יש ידע שמבוסס על ניסיון של אלפי שנים. הידע הזה כאן כדי לעזור לנו להבין למה כדאי לנקוט בגישה כזו או אחרת כשאנחנו ניגשים לטפל בעצמנו. 

 

תחילה חשוב לציין כי מחלה באיורוודה מוגדרת כחוסר הרמוניה עם הטבע. כשאנחנו פועלים בניגוד לאותה אינטואיציה פנימית או בחוסר התאמה עם מה שקורה בסביבתנו החיצונית - עשויה להתפתח מחלה.

הנחת יסוד נוספת באיורוודה היא שמה שקיים בתוכנו קיים גם מחוצה לנו וכדי להשיג איזון/בריאות, אנחנו צריכים שהמאפיינים או התכונות הפנימיות שלנו יהיו מאוזנים בינם לבין עצמם וגם ביחס לסביבה. 

אתן דוגמא להמחשה - אם יש לי יותר מדי לחות בגוף, שעשויה להתבטא בליחה, בצקות, פטריות, אני ארצה לאזן אותה באמצעות מזונות מייבשים, המנעות משתייה מוגברת, ע"י פעילות גופנית מאומצת וכו'. כך גם ביחס לעונות השנה - אם מאוד חם בחוץ, אעדיף שלא לשתות תה חם ולבצע פעילות גופנית מייזעת, אלא דווקא לנוח, לאכול פירות שנחשבים למקררים ומלחלחים, לטבול בבריכה וכו'.  

לכל עונה יש מאפיינים דומיננטים מסוימים (חום, קור, יובש, לחות וכו') ולכן כדי לשמור על האיזון הפנימי שלנו, עלינו להתייחס לאותם שינויים עונתיים ולפעול באופן שלא יגביר או יפחית מדי את אותם מאפיינים בתוכנו. הנושא הזה באיורוודה נקרא Ritucharya והוא חלק מענף שלם שעוסק בחיסוניות שלנו. 

Ritu - עונה
Charya - משמעת/משטר/מערך טיפולי 

 

בפוסט הבא נלמד איך נכון להתנהל בחורף! Stay tuned :) 

 

—————————————————————————

 

התכונה הדומיננטית ביותר בחורף היא קור ואחריה יובש ולכן אורח החיים והתזונה שנרצה לאמץ יתבססו על תכונות הופכיות לתכונות אלו, משמע - נרצה בעיקר לחמם וגם לשמן. החורף מאופיין גם בכבדות ו"קהות", שאולי תוכלו לזהות בעצמכם כצורך לישון וקושי להיות בעשייה ופעילות. 

 

בחורף, בגלל הקור החיצוני, החום הפנימי שלנו (או למי שמכיר "האגני", האש הפנימית) מתחזק ולכן התיאבון מתגבר. זהי תקופה בה מומלץ לאכול מזונות כבדים, שומניים ומזינים, כי אחרת אותה אש "תכלה" או "תעכל" את הגוף מבפנים. הגוף עוסק בבנייה של רקמות שישמשו אותנו בתקופת הקיץ, בה יש לנו נטייה "לפרק" ופחות לאגור.  

מבחינת טעמים, כדאי לאכול יותר מהטעם החמוץ, המלוח, המתוק והחריף ולהפחית במזונות מרירים ומכווצים. 

מומלץ לאכול מזון מבושל ופחות חי. 

דוגמאות לפריטי מזון מומלצים: בשר (כאן מתייחסים לכל סוגי הבשר ללא הבחנה, במיוחד במרק), חלב ומוצריו, דגנים (חיטה, אורז וכו'), קטניות, שמנים ואגוזים, תבלינים מחממים, שתיה חמה. נעדיף ירקות שורש ופחות עלים. 

כדאי להמנע מסלטים חיים, שתיה קרה, אוכל קר. 

 

האיורוודה לא מסתפקת בהמלצות תזונה בלבד ונותנת גם המלצות להתנהלות נכונה מבחינת אורח חיים - 

בחורף כדאי להיות בתנועה. הנטיה שלנו היא לרצות לישון, לזוז ולעשות פחות, למרות שזו התקופה הנכונה ביותר לכך. חוסר בתנועה עלול לגרום לתקיעות במערכת העיכול, עייפות מוגברת ואף מצב רוח ירוד. 

למעשה זהי התקופה בה הגוף שלנו נמצא בשיא החוזק שלו ולכן כדאי לבצע פעילות גופנית חזקה ומאומצת, בין היתר כדי לחמם את הגוף מבפנים. אצלנו ביוגה נוכל לקחת את זה לתרגולים ארוכים ודינאמיים יותר עם דגש על תנוחות עמידה, כפיפות לאחור, עמידת ראש וכתפיים. נרצה להמנע משאוואסנה ארוכה מדי או על משטח קר. 

מומלץ לבצע שימון ועיסוי עצמי בעזרת שמן שומשום חם, ללבוש בגדים ארוכים וחמים, להתקלח במים חמים, להמנע משהייה ממושכת ברוח ובקור, משינה במהלך היום ושינה מאוחרת בלילה. 

————————————————————————-

 

התנהלות שכזו, בהתאם לעונות השנה, מגבירה את הסנכרון בין העולם הפנימי שלנו לחיצוני, מסייעת במניעת אי סדרים ומחלות, מעמיקה את ההיכרות שלנו עם עצמנו ומזכירה לנו ששינוי הוא למעשה דבר קבוע.  כל אלה עוזרים לנו להתפתח כאנשים וכמתרגלים. 

 

זה על קצה המזלג! רוצים לשמוע עוד על איורוודה? 

מוזמנים לשלושה מפגשי לימוד בנושא איורוודה שיתקיימו כחלק מ"קורס בניה והעמקה של תרגול אישי", שמתקיים אצלנו בסטודיו. המפגש הראשון יהיה ביום שבת ה- 5.3.22.  

לפרטים נוספים והרשמה ניתן לפנות לסטודיו. 

 

שיהיה לנו חורף חם ונעים,

אור. 

bottom of page